![](https://www.ieu.edu.tr/images/content.jpg)
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
Yaşam kalitesini yükseltecek proje
![Yaşam kalitesini yükseltecek proje](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8339_1.jpeg)
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Balçova Belediyesi, ‘Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz’ projesiyle ilçedeki yaşlıların ve engellilerin hayat kalitesini yükseltmek amacıyla iş birliği gerçekleştirdi. Üniversite-şehir bütünleşmesinin en güzel örneklerinden biri olan projeye ilişkin protokol, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya tarafından imzalandı.
İzmir’in yaş ortalaması en yüksek ilçelerinden biri olan Balçova’da uygulanacak örnek proje kapsamında, belediye bünyesindeki spor tesislerinde yaşlılara ve engellilere egzersiz eğitimleri verilecek. Sağlıklı egzersiz yöntemleri sayesinde fiziki yönden güçlenecek ve ağrılarından kurtulma fırsatı bulacak yaşlılar ve engelliler, sosyal açıdan da kendilerini geliştirecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde çeşitli konferans ve etkinlikler düzenlenecek, Balçova’daki kampüsün kapıları yaşlılar ve engellilere açılacak. Projeye ilişkin tüm duyurular, düzenli olarak Balçova Belediyesi tarafından yapılacak.
İki kurum arasındaki iş birliğine ilişkin protokolün imza töreni, İEÜ Mütevelli Heyet Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene; İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın yanı sıra Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Öğce, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Şermin Tükel, Balçova Belediye Başkan Yardımcısı Seray Zünbülcan, Engelli Hakları Masası ve Spor Müdürlüğü yetkilileri ve akademisyenler katıldı.
TEMEL ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA
Törende konuşan Rektör Aşkar, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de insan ömrünün uzadığına dikkat çekerek yaşlılara yönelik projelerin büyük önem taşıdığını dile getirdi. Engellilerin yaşamına dokunacak çalışmalar yapmayı da temel önceliklerden biri olarak gördüklerini söyleyen Aşkar, Balçova Belediye ile imzalanan protokolün her iki konuyu da içine alması açısından çok değerli olduğunu vurguladı. Rektör Aşkar, “Üniversiteler, nitelikli bilgi üreten kurumlar olmasının yanı sıra toplumsal gelişime katkı sağlayan, bireylerin sorunlarına çözüm getiren yapıda olmalı. Üniversite-şehir bütünleşmesinin ilk modeli olarak oluşturduğumuz ‘Kampüsİzmir’ modelimizi de bu düşünce doğrultusunda geliştirerek sürdürüyoruz. Balçova Belediyesi ile yaptığımız iş birliğini çok önemsiyor, örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Projenin ortaya çıkmasında emeği olan herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
YOĞUN KATILIM BEKLİYORUZ
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ise, İzmir’in yaş ortalaması en yüksek ilçeleri arasında yer aldıklarını hatırlatarak, proje kapsamında yapılacak tüm etkinliklere yoğun bir katılım beklediklerini söyledi. Belediye olarak ilçenin engelli haritasını oluşturduklarını dile getiren Çalkaya, bu sayede engellilerin durumu hakkında sürekli bilgi sahibi olma imkanı yakaladıklarını dile getirdi. Başkan Çalkaya, “Yaşlılarımız ve engelli bireylerimizin yaşam kalitesini artıracak, sıkıntılarını çözecek, hem fiziki hem de ruhsal yönden daha iyi olmalarını sağlayacak projeler üretiyoruz, çeşitli kurumlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz ve vatandaşlarımız için oldukça faydalı olacağına inandığım iş birliği de bu yönde attığımız etkili bir adım oldu. Üniversitemize desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
Gazete Kupürleri
HABER |TÜM HABERLER
![Boccia Takımı Gençlerle Buluştu Boccia Takımı Gençlerle Buluştu](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9224_1_th.jpeg)
Boccia Takımı Gençlerle Buluştu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Boccia Takımı, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İEÜ) konuk olarak öğrencilerle bir araya geldi.
![Sağlıklı Yaş Alma Sempozyumu Sağlıklı Yaş Alma Sempozyumu](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9057_1_th.jpeg)
Sağlıklı Yaş Alma Sempozyumu
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü moderatörlüğünde, Balçova Belediyesi işbirliğiyle 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında Sağlıklı Yaş Alma
![Bölümümüz Öğrencilerinden TÜBİTAK Projesi Başarısı Bölümümüz Öğrencilerinden TÜBİTAK Projesi Başarısı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8856_1_th.jpeg)
Bölümümüz Öğrencilerinden TÜBİTAK Projesi Başarısı
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerimizden Seval Çevik'in proje yürütücüsü, İlknur Erak ve Kıvanç Vatansever'in proje ortakları
![1. Sınıf Oryantasyon Etkinliği 1. Sınıf Oryantasyon Etkinliği](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8844_1_th.jpeg)
1. Sınıf Oryantasyon Etkinliği
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 1. Sınıf öğrencilerimizle oryantasyon etkinliğimizi gerçekleştirdik. 2. ve 3. sınıf öğrencilerimizin katılımı
![Engelleri ‘Sporla’ Aştılar Engelleri ‘Sporla’ Aştılar](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8651_1_th.jpeg)
Engelleri ‘Sporla’ Aştılar
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), ‘Sporla Engelleri Aşıyoruz’ temasıyla düzenlediği Masa Tenisi Turnuvası’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tekerlekli Sandalye Masa Tenisi sporcularını konuk etti.
!['Tenis'te Gurur Veren Başarı 'Tenis'te Gurur Veren Başarı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8654_1_th.jpeg)
'Tenis'te Gurur Veren Başarı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Kadın Tenis Takımı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Tenis Süper Ligi müsabakalarında
![‘Eskrim’de Çifte Başarı ‘Eskrim’de Çifte Başarı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8637_1_th.jpeg)
‘Eskrim’de Çifte Başarı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Eskrim Takımı, Ankara Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Unilig Eskrim Finalleri’ne damgasını vurdu. 3 kişiden oluşan İEÜ’lü ekip, büyük
![MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8390_1_th.jpeg)
MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
Meme Kanseri Farkındalık Ayı olan Ekim ayı kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Kulübü öğrencileri ile Meme Kanseri Farkındalık